Nu har det äntligen blivit höst och man kan minnas tillbaka till en underbar sommar med lagom temperatur om man är hund. En av höjdpunkterna denna sommar var sommarträffen som arrangerades av Västra lokalavdelning och som var belägen vid den underbara sjön Fryken i Värmland.

Å klubbens och dess medlemmars vägnar vill jag tacka Västra för en utomordentligt bra genomförd sommarträff. Själv kan jag bara instämma med all sköns gratulationer och buga inför faktum till ännu än sommarsuccé.

 

 sommartraff tyskar
Ett kompetent gäng domare och funktionärer från helgens rasspecial

 

Trots den fantastiska servering som anordnades dygnet runt av arrangörerna måsta man återigen höja den traditionsenliga höjdpunkten med helgrillad gris och tillbehör. Detta är ett återkommande fenomen på sommarträffen och bör ej försakas av någon.

 

Helgens provverksamhet kan sammanfattas med följande resultat:

 

Viltspårprov, de två bästa ekipagen av totalt 8st:

1:a Viltskräckens XA Svante S38656/09 Ägare: Claudia Donat

2:a Klokkarsteinens Just tough Enaugh NO54475/11 Ägare: Trude Granhus

 

Anlagsprov gryt, de två bästa ekipagen av totalt 14 st:

1:a Soträvens Aska SE31638/11 Ägare: Malin Mårtensson

2:a Ödehagens Agust SE24749/11 Ägare: Adam Persson

 

”Lin Björn Test” 10st ekipage utav totalt 28st blev godkända.

 

Elitprov, dressyr och apporteringsdel.

1:a Dunklets Rosa SE65600/2009 Ägare: Fredrik Hagman

 

Utställning:

BIR Soträvens Aska SE31638/11 Ägare: Malin Mårtensson

BIM Bamse SE33029/2011 Ägare: Emelie Dunger

 

Klubbmästerskap, vinnare Östra.

Avslutningsvis måste jag naturligtvis gratulera den segrande lokalavdelningen som vann den prestigefyllda kampen mellan klubbens olika län. Denna gång deltog även Norge med ett lag förutom Västra, Östra och Södra lokalavdelningen.

 

sommartraff sagning

 

Kampen bestod av följande grenar; apportering i vatten (hund eller hundförare), stocksågning, grävning, hänga mård och terrier-race.

 

De försvarande mästarna från förra året (genom armbrytning) Östra, vann naturligtvis igen!

 

/Eder Christian Stahlberg (vinnare Östra)

 

rasspecsommartraff bir

 

 

 

 

 

 

BIR
Soträvens Aska se31638/2011
e. Pepe vom Lindenwald se10775/2010
u. Grekas Bina se29584/2009
uppfödare & ägare: Jimmie & Malin Mårtensson

 

 

 

 

 

TJTK logga farg transparent bakgrund 250