Domare: Sofia Sollenberg

BIR: Mars SE24189/2016
E: Racker vom Rhöngebirge SE55245/2014
U: Ronja vom Chaussehaus SE21411/2013
Ägare: Hampus Nilsson
Uppfödare: Fredrik Lindquist

BIM: Tyjanix's Dancing Queen SE30871/2019
E: Fuchswürger's Baxe af Clinton SE40706/2014
U: Inkdot's Heaven's on Fire SE31702/2015
Ägare: Hanna Wulff
Uppfödare: Hanna Wulff

2021 BIR BIM

 

Juniorklass hanar:

2021 Juniorklass Hanar

 

1:a plats: Illvrålets Kain SE53112/2020

E: Racker vom Rhöngebirge SE55245/2014
U: Yvonn vom Wiesentastollen SE43964/2017
Ägare: Karl-Oskar Haaranoja
Uppfödare: Johan Helmersson

2:a plats: Illvrålets Krut SE53110/2020

E: Racker vom Rhöngebirge SE55245/2014
U: Yvonn vom Wiesentastollen SE43964/2017
Ägare: Henrik Nilsson
Uppfödare: Johan Helmersson

3:e plats: Rövarkulans Texas SE59405/2020

E: Öatokens Tyke SE42077/2017
U: Rövarkulans Tiki SE53050/2012
Ägare: Elin Richardsson
Uppfödare: Anna-Karin Andersson

 

Jaktklass hanar:

2021 Jaktklass Hanar
   

1:a plats: Mars SE24189/2016

E: Racker vom Rhöngebirge SE55245/2014
U: Ronja vom Chaussehaus SE21411/2013
Ägare: Hampus Nilsson
Uppfödare: Fredrik Lindquist

2:a plats: Illvrålets Leif SE46190/2019

E: Fuchswürger's Atoz af Addi SE20016/2011
U: Untra vom Kalten Grund SE44733/2016
Ägare: Mikael Bengtsson
Uppfödare: Johan Helmersson

 

Öppenklass hanar:

2021 Öppenklass Hanar

 

1:a plats: Hivlingens Ärland SE21083/2019

E: Viltskräckens WB Flopp-Baltia SE30436/2012
U: Hivlingen's Carol SE16528/2016
Ägare: Per Hellewell
Uppfödare: Jan Nilsson

2:a plats: Nellie Line Nisse SE55532/2018

E: Illvrålets Yukon SE62491/2010
U: Lövfströms Ik Elvira SE32346/2014
Ägare: Jonas Johansson
Uppfödare: Gustav Morin

 

Juniorklass tikar:

2021 Juniorklass Tikar

 

1:a plats: Nellie Line Diana aff Ressu SE10043/2021

E: Metsätterin TD Ressu SE21088/2019
U: Lövströms IK Elvira SE32346/2014
Ägare: Jan Nilsson
Uppfödare: Gustav Morin

2:a plats: SE VCH Hanöbuktens Hel SE47656/2020

E: J Jägarbackens Gant SE38920/2016
U: J Sätters Furious Ester SE27301/2016
Ägare: Lars Sjöstedt
Uppfödare: Hampus Nilsson

3:e plats: Fuchswürger's Finezze af Umbra SE36589/2020 (saknas på bilden)

E: Fuchswürger's Crut af Waldemar SE47700/2014
U: Umbra vom Kalten Grund SE57254/2019
Ägare: Patrik Isaksson
Uppfödare: Patrik Isaksson

 

Jaktklass tikar:

2021 Jaktklass Tikar

 

1:a plats: Tyjanix's Dancing Queen SE30871/2019

E: Fuchswürger's Baxe af Clinton SE40706/2014
U: Inkdot's Heaven's on Fire SE31702/2015
Ägare: Hanna Wulff
Uppfödare: Hanna Wulff

2:a plats: Illvrålets Lida SE46186/2019

E: Fuchswürger's Atoz af Addi SE20016/2011
U: Untra vom Kalten Grund SE44733/2016
Ägare: Emil Arvidsson
Uppfödare: Johan Helmersson

3:e plats: Sätters Glorious Embla SE39917/2027

E: Jaknästets Ekkel SE27147/2014
U: Grekas Estelle SE23647/2012
Ägare: Henrik Nilsson
Uppfödare: Jon Magnusson

 

Bästa valp:

2021 Bästa valp

 

Hanöbuktens Katla SE34531/2021

E: Racker vom Rhöngebirge SE55245/2014
U: Gamekeepers Odd Molly SE55880/2016
Ägare: Mats Persson
Uppfödare: Hampus Nilsson

 

Bästa veteran:

2021 Bästa veteran

 

Kimber No One SE61925/2009

E: Viltskräckens BH Ålle S15865/2005
U: Viltskräckens JH Annie S60718/2005
Ägare: Agnes Polak Ljung
Uppfödare: Jan Engdahl

 

Fotograf: Anna-Karin Andersson


 

TJTK logga farg transparent bakgrund 250

En snabb fråga...

Hur jagar du med din/dina tyska jaktterrier?